Czym kierować się przy wyborze wymarzonego mieszkania?

Zakup mieszkania to decyzja na lata, a często nawet na całe życie, dlatego wymaga przemyślenia i nie powinna być podejmowana pochopnie. Poniżej omawiać najważniejsze kwestie, na którymi trzeba się zastanowić, zanim zacznie się poszukiwania mieszkania.


Lokalizacja

Zastanawiając się nad wyborem mieszkania, w pierwszej kolejności warto wybrać lokalizację, która nas interesuje. Czy chcesz zamieszkać w centrum miasta czy może na obrzeżach? Ma to kluczowe znaczenie również ze względu na cenę – mieszkania w centrum zawsze są droższe od mieszkań w dzielnicach oddalonych od śródmieścia. Lokalizacja w centrum miasta ma liczne plusy takie jak bliskość punktów usługowych, szkół, przychodni czy też parku, jest też łatwo dostępna komunikacja miejska. Jeśli zdecydujesz się na mieszkanie poza centrum zapewne będzie tam ciszej i spokojniej, może w okolicy będzie las. Jednak trzeba się liczyć z dojazdem do większości punktów usługowych takich jak centrum handlowe czy klub fitness. Kolejną kwestią jest twoje miejsce pracy. Musisz rozważyć czy chcesz mieszkać blisko swojej pracy i w związku z tym nie tracić czasu na dojazdy czy też wolisz mieszkać w spokojnej dzielnicy, dalej od centrum i poświęcić więcej czasu na drogę do miejsca pracy.

Wielkość mieszkania

Rozważ również jakiej wielkości mieszkania potrzebujesz, jaką powinno mieć powierzchnię oraz ile pokoi. Wszystko to zależy od Twoich planów na przyszłość. Jeśli planujesz mieć dzieci postaraj się przewidzieć dla nich pokój. Dobrym rozwiązaniem jest również mieszkanie, które pozwala na zmianę aranżacji, np. wydzielenie dodatkowe pokoju w razie konieczności. Pomyśl również o swoim samochodzie. Kupując mieszkanie w centrum miasta warto mieć na własny użytek miejsce parkingowe czy to w garażu podziemnym czy też obok budynku – miejsc parkingowym zawsze brakuje w centrach miast.

Usytuowanie w budynku

To, gdzie usytuowane jest mieszkanie, ma ogromny wpływ na jego atrakcyjność. Jeśli w budynku nie ma windy warto wybrać niższe piętro. Natomiast jeśli winda jest, to korzystniejsze będzie piętro wyższe, gdyż będziemy mieli ładniejszy widok z okien oraz więcej światła. Ważne są również kierunki świata, na które wychodzą okna. Jeśli lubisz słońce, to wybierz mieszkanie z oknami skierowanymi na południe i zachód. Jednak wtedy należy się przygotować na to, że w upalne dni mieszkanie będzie się nagrzewało i wtedy dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie klimatyzacji. Istotny jest widok z okien – w gęstej zabudowie miejskiej trudno o widok na drzewa, a nawet o większą przestrzeń za oknem. Często budynki stoją bardzo blisko siebie i trudno tu o prywatność. Jeśli zdecydujesz się na lokalizację poza centrum miasta będzie zapewne łatwiej o przyjemny widok z okien.

Rynek wtórny czy pierwotny?

Kupno mieszkania na rynku pierwotny wiąże się z koniecznością wykończenia wnętrza. Zatem oprócz ceny samego lokalu musisz mieć przygotowane pieniądze na wykończenie. Często trudno jest dokładnie oszacować koszty wykończenia. Na początku nie wiesz jakie wybierzesz kafelki, panele podłogowe czy też kabinę prysznicową, a co za tym idzie nie znasz ich cen. Ogólnie można przyjąć około 1000 – 1500 zł/mkw. lokalu – to pozwoli wykończyć wnętrze w średnim standardzie.

Jeśli zdecydujesz się na rynek wtórny, to musisz się zastanowić czy chcesz kupić mieszkanie już po remoncie, do którego od razu po zakupie możesz się wprowadzić czy też wolisz sam wykonać remont i kupić mieszkanie niewyremontowane. Wiadomo, że mieszkanie do remontu będzie znacznie tańsze. Jednak podczas remontu możesz zostać zaskoczony nieprzewidzianymi wydatkami i trudno będzie precyzyjnie oszacować budżet potrzebny na prace remontowe. Warto skorzystać z pomocy doradcy ds. nieruchomości. Ma on doświadczenie w przeprowadzaniu takich remontów, ma kontakt do firmy budowlanej, która taki remont wykona. Mieszkanie sprzedawane po remoncie będzie znacznie droższe i tu dochodzi kwestia gustu, co do sposobu wykończenia wnętrza. Poza tym, nie mamy pewności na ile rzetelnie remont był wykonany, czy faktycznie wszystkie instalacje zostały wymienione jak deklaruje sprzedający.

Budżet – gotówka czy kredyt?

Zastanów się ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup swojego wymarzonego M. Jeśli masz odłożoną gotówkę, możesz szybko kupić idealne mieszkanie bez konieczności czekania na udzielenie przez bank kredytu. Jeśli jednak planujesz finansować zakup z pomocą kredytu hipotecznego, sprawdź najpierw jaką masz zdolność kredytową. Pomoże Ci w tym profesjonalny doradca kredytowy, który wyjaśni wszystkie zagadnienia związane z kredytem hipotecznym, sprawdzi zdolność kredytową i przedstawi najkorzystniejsze oferty banków. Z taką wiedzą możesz spokojnie przystąpić do poszukiwać mieszkania.

Poproś o pomoc i poradę

Ponieważ zakup mieszkania to kosztowne przedsięwzięcie, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Doradca ds. nieruchomości pomoże Ci znaleźć idealne mieszkanie spełniające twoje oczekiwania. Poleci sprawdzoną firmę remontową, doradcę kredytowego czy architekta wnętrz. Poza tym sprawdzi stan prawny nieruchomości, która Ci się spodoba – to bardzo ważne, aby być pewnym, że zakup będzie bezpieczny i nie będzie się wiązał z kłopotami w przyszłości.

Komentowanie wyłączone.

Scroll Up